Susie is visiting Germany from the U.S. One day she stopped by a market and found a stall selling tomatoes for 1.74 euro per kilogram. If 1 euro was worth 1.09
dollars that day, how much did the tomatoes cost in dollars per pound?
First fill in the two blanks on the left side of the equation using two of the ratios. Then write your answer rounded to the nearest hundredth on the right side of
the equation.