REQUIRED
4
3.
At the grocery store, three flavors of Cheerios are sold.

Flavor A is 20 ounces and costs $4.49. The unit rate is
per ounce.

For Flavor B, the equation y = 0.20x represents the cost (y) per ounce (x) in each box. The unit rate is
per ounce.

For Flavor C, the table below shows the amount paid per ounce. The unit rate is
per ounce.



Flavor
has the lowest unit rate and the best price per ounce.