Anthony is stocking up on energy drinks to stay alert while studying for exams. The store sells energy drinks in 4-packs for $11.60. They will also sell single drinks for
1
4
the cost of a 4-pack. How many energy drinks can he buy for $66.70?
Fill in this table first, then use the table to answer the question.
Number of drinks Cost ($)
4 $
11.60
1 $
2.90
$58.00
$66.70
What is the answer to the question in the problem? Find it in the table.