jenny wants to buy cereal that comes In large and small boxes. the 32-ounce box costs $4.16 and the 14-ounce box costs $2.38. which box is less expensive ? explain

Respuesta :

32 divided by 4.16 equals 7.70
14 divided by 2.38 equals 5.88
Therefore the 14 ounce is less expensive
The 32-ounce box is less expensive because it's only 0.13 cents per ounce (4.16 divided by 32) where as the 14 ounce box is 0.17 cents per ounce (2.38 divided by 14).

Hope this helps!