Karen, Tara, and Chelsea each buy ice cream and paperback novels to enjoy on hot summer days. Ice cream costs $5 per gallon, and paperback novels cost $8 each. Karen has a budget of $80, Tara has a budget of $60, and Chelsea has a budget of $40 to spend on ice cream and paperback novels. Who can afford to purchase 8 gallons of ice cream and 5 paperback novels?

Respuesta :

Answer:

Karen can afford 8 gallons of ice cream and 5 paper back novels.

Step-by-step explanation:

multiply $5 times 8

5*8 = 40

Then, multiply $8 by 5

8*5 = 40

Add your answers

40 + 40 = 80

you get $80, the amount of money Karen has.

I hope this helps :)