wingertk27
wingertk27
12-09-2019
Mathematics
contestada
A= 4a-9b Solve for a
Respuesta :
Sonick
Sonick
12-09-2019
Answer:
a=(A+9b)/4
Step-by-step explanation:
A=4a-9b
4a=A+9b
a=(A+9b)/4
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 32+ )
Otras preguntas
The sum of two consecutive odd integers is 284. Write an equation and solve to find the two integers.
How do you solve 2x(x+3)=(x+1)(2x-5)
What impact can humans have on an ecosystem?
How do ocean currents and large bodies of water affect climate?
Use a ratio to compare the values. Simplify the ratio. 12 yd to 20 ft A. 5 : 9 B. 3 : 5 C. 5 : 3 D. 9 : 5
The cost of 3 scarves is $26.25 what is the unit price?
Can someone may help me with solving system of solving equations plz A small soda costs $0.45 and a large soda costs $0.65. 35 sodas were sold for a total of
4y-11=21 what is the value of y
a bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen?
A health club charges $35 a month for membership fees. Determine whether the cost of membership is proportional to the number of months. explain you reasoning