Respuesta :

Answer: $5.50 / 2 = $2.75

Step-by-step explanation: Unit price - A unit price is the price of 1 item.

In this question, we have 2 cartons of milk and altogether it costs $5.50. So in order to find the price for 1 milk carton (unit price) then we need to divide 5.50 by half. So, 5.50 / 2 = 2.75

CHECK:

2.75 x 2 = 5.50  

elli57
5.50 divided by 2 is 2.75 so 1 = $2.75