At a candy store, Erika bought 3 kilograms of cinnamon red hors and 1 kilogram of gummy bears for $21.00. Meanwhile, trene bought 3
kilograms of cinnamon red hots and 3 kilograms of gummy bears for $39.00. What is the cost of one kilogram of each type of candy
Red hots
Gummy bears

Respuesta :

The cost of one kilogram of cinnamon red hots is $4.00 and cost of one kilogram of gummy bears is $9.00

Step-by-step explanation:

Let,

Cost of one kilogram of cinnamon red hots = x

Cost of one kilogram of gummy bears = y

According to given statement;

3x+y=21    Eqn 1

3x+3y=39   Eqn 2

Subtracting Eqn 1 from Eqn 2

[tex](3x+3y)-(3x+y)=39-21\\3x+3y-3x-y=18\\2y=18[/tex]

Dividing both sides by 2

[tex]\frac{2y}{2}=\frac{18}{2}\\y=9[/tex]

Putting y=9 in Eqn 1

[tex]3x+9=21\\3x=21-9\\3x=12[/tex]

Dividing both sides by 3

[tex]\frac{3x}{3}=\frac{12}{3}\\x=4[/tex]

The cost of one kilogram of cinnamon red hots is $4.00 and cost of one kilogram of gummy bears is $9.00

Keywords: linear equation, elimination method

Learn more about elimination method at:

  • brainly.com/question/1332667
  • brainly.com/question/1349456

#LearnwithBrainly