Respuesta :

Hello there!

To solve this, you want to find the unit rate (or cost per muffin) and multiply that by 9 to get the cost for 9 muffins.

$6.40 ÷ 4 muffins = $1.60 a muffin

So:

$1.60 a muffin x a total of 9 muffins = $14.40 for nine muffins.

I hope this was helpful! :)