Mr. Jackson orders lunches to be delivered to his workplace for himself and some coworkers.The cost of the lunch is $6.25 . There is one time delivery fee of $3.50 to deliver the lunches. What expression could Mr. Jackson use to find the cost of ordering n lunches?

Respuesta :

Answer:

$6.25n+$3.50

Step-by-step explanation:

The cost of all the lunch is $6.25 and the cost of delivery of the lunch is $3.50.

The total cost will be cost of lunch + delivery = $6.25+$3.50

= $9.75

Expression that can be used by Mr. Jackson to find the cost of ordering 'n' lunches will be $6.25n+$3.50

Note that the cost of lunch is what will be affected but not the cost of delivery since it is a one time delivery (that is the cost of delivery will not change no mater the amount of lunch ordered "at once".