A welder using a tank of volume 7.50×10−2 m3 fills it with oxygen (with a molar mass of 32.0 g/mol ) at a gauge pressure of 3.25×105 Pa and temperature of 37.9 ∘C. The tank has a small leak, and in time some of the oxygen leaks out. On a day when the temperature is 22.6 ∘C, the gauge pressure of the oxygen in the tank is 1.60×105 Pa .

Part A

Find the initial mass of oxygen. (in Kg)

(Following the steps submitted by another person for this problem, I got the mass = .301616 Kg and it was wrong)

Part B

Find the mass of oxygen that has leaked out. (in Kg)

If you are able, please include your steps so I can understand the math. Thank you for your help.

Respuesta :

Question:

A welder using a tank of volume 7.50×10^-2 m³ fills it with oxygen (with a molar mass of 32.0 g/mol ) at a gauge pressure of 3.25×10^5 Pa and temperature of 37.9°C. The tank has a small leak, and in time some of the oxygen leaks out. On a day when the temperature is 22.6°C, the gauge pressure of the oxygen in the tank is 1.60×10^5 Pa .

a. Find the initial mass of oxygen. (in Kg)

b. Find the mass of oxygen that has leaked out. (in Kg)

Answer:

a. The initial Mass of Oxygen is 301.76g

b. The mass of leaked oxygen is 145.6g

Explanation:

Given

Volume of Tank = V

V = 7.5 * 10^-2m³

V = 7.5/100m³

V = 0.075m³

Molar Mass = M

M = 32.0g/mol

Gauge Pressure 1 = P1

P1 = 3.25 * 10^5 Pa

Temperature 1 = T1

T1 = 37.9°C

T1 = 37.9 + 273K

T1 = 310.9K

Gauge Pressure 2 = P2

P2 = 1.60 * 10^5 Pa

Temperature 2 = T2

T2 = 22.6°C

T2 = 22.6 + 273K

T2 = 295.6K

a.

Initial Mass of Oxygen

Let m = Initial Mass before leakage

The relationship between m and M is

m = n * M

Where n is the number of moles of oxygen.

We'll calculate n using ideal gas equation

P * V = n * R * T ----- make n the subject of formula

n = PV/RT

Where P = P1, R = Universal Ɠas Constant = 8.315j/mol and T = T1

So,

n = ( 3.25 *10^5 * 0.075)/(8.315 * 310.9)

n = 24375/2585.1335

n = 9.43moles

So, m = n * M becomes

m = 9.43 * 32.0

m = 301.76g

b.

Mass of leaked gas

Leaked Gas = Initial Mass - Remaining Mass

Initial Mass = 301.76g

Calculating Remaining Mass...

The relationship between m and M is

m = n * M

Where m is the remaining mass

Where n is the number of moles of oxygen.

We'll calculate n using ideal gas equation

P * V = n * R * T ----- make n the subject of formula

n = PV/RT

Where P = P2, R = Universal Ɠas Constant = 8.315j/mol and T = T2

So,

n = (1.6 * 10^5 * 0.075)/(8.315 * 295.6)

n = 12000/2457.914

n = 4.88 moles

So, m = n * M becomes

m = 4.88 * 32

m = 156.16g

Leaked Gas = Initial Mass - Remaining Mass

Initial Mass = 301.76g

Remaining Mass = 156.16g

Leaked Gas = 301.76g - 156.16

Leaked Gas = 145.6g

The mass of oxygen that has leaked out is 141.12 g.

Using the equation;

PV = nRT

P =3.25×10^5 Pa or 3.2 atm

n = ?

R = 0.082 atmLK-1mol-1

T = 37.9 ∘C + 273 = 310.9 K

V = 7.50×10−2 m3 or 75 L

Now;

n = PV/RT

n = 3.2 atm × 75 L/0.082 atmLK-1mol-1 × 310.9 K

n = 9.4 moles

Mass of O2 =  9.4 moles × 32.0 g/mol = 300.8 g

On the other day;

P = 1.60×10^5 Pa or 1.6 atm

T =  22.6 ∘C + 273 = 295.6 K

V =  7.50×10−2 m3 or 75 L

n = PV/RT

n =  1.6 atm × 75 L/0.082 atmLK-1mol-1 × 295.6 K

n = 4.99 moles

Mass of O2 =  4.99 moles  × 32.0 g/mol = 159.7 g

Mass of O2 that has leaked out = 300.8 g - 159.7 g = 141.12 g

Learn more: https://brainly.com/question/7558603