Respuesta :

Answer:

a) 476.16

b) 310.93

c) 542.36

Step-by-step explanation:

Surface area is sum of areas of all faces

a) 3 rectangles and 2 triangles

(9.2×16) + (9.2 × 12.8) + (9.6 × 9.2) + (0.5 × 12.8 × 9.6) + (0.5 × 12.8 × 9.6) = 476.16

b) 2 trapeziums and 4 rectangles

2(0.5×(12.5+9.2)×6) + 2(5.3×6.2) + (9.2×5.3) + (12.5×5.3) = 310.93

c) 2 trapeziums and 4 rectangles

2(0.5×(9+4)×15.2) + (4×7.8) + (9×7.8) + (15.2×7.8) + (16×7.8) = 542.36

Answer:

A.) SA = 524.48 units squared

B.) SA = 310.93 units squared

C.) SA = 542.36 units squared

Step-by-step explanation:

Note: SA = Surface Area

A.) Area of Triangle (x2) + Area of a Rectangle (x3)

Triangle: -A right triangle

1.) Find The Length, Width, and Height

Length = 16, Width = 9.6, Height = ?

- For this part we will cut the triangle in half

A^2 + B^2 = C^2

A^2 + 8^2 = 9.6^2

A^2 + 64 = 92.16

A^2 = 28.6

A = aprox 5.35

So Height is 5.35

2.) Find Area

A = (1/2)B*H

A = 16*5.35

A = 85.6

We then multiply this by two for the 2nd triangle.

A = 171.2

We then fin the area for the 3 rectangles

A = L*W

Rectangle 1:

A = 12.8*9.2

A = 117.76

Rectangle 2:

A = 9.6*9.2

A = 88.32

Rectangle 3:

A = 16*9.2

A = 147.2

We then sum up all the areas and get

SA = 147.2+88.32+117.76+171.2

SA = 524.48 units squared

B.) Area of a Rectangle (x4) - different sizes + Area of a trapezoid (x2)

1.)Find area of Both Trapezoids, front and back

A = (1/2)(base1+base2)*height

A = (1/2)(9.2+12.5)(6)

A = 21.7*3

A = 65.1

We then multiply it by two for the one at the back and get

A = 130.2

2.) Find Area of Rectangles

Rectangles Left and Right:

A = 5.3*6.2

A = 32.86

Times 2

A = 65.72

Rectangle Top:

A = 12.5*5.3

A = 66.25

Rectangle Bottom:

A = 9.2*5.3

A = 48.76

We then sum up all the areas and get

SA = 48.76+66.25+65.72+130.2

SA = 310.93 units squared

C.) Area of a Rectangle (x4) - different sizes + area of a triangle (x2) and its rectangle (x2)

1.) Find area of front and back

Rectangle:

L = 15.2, H = 4

Triangle:

H = 5 - (get this by subtracting 4 from 9, which is the original height)

B = 15.2

Area of Rectangle + Area of Triangle

A = (15.2*4) + (.5*5*15.2)

A = 60.8 + 38

A = 98.8

We then multiply by 2 for the one at the back and get

A = 197.6

2.) Find Area of Rectangles

Right Rectangle:

A = 4*7.8

A = 31.2

Left Rectangle:

A = 9*7.8

A = 70.2

Top:

A = 16*7.8

A = 124.8

Bottom:

A = 15.2*7.8

A = 118.56

Then we sum up all the areas and get

SA = 118.56+124.8+70.2+31.2+197.6

SA = 542.36 units squared