Bryson bought 2 3/4 pounds of veggie burgers for $8.80.


A. What is the unit price per pound of the veggie burgers?


B. There are 16 ounces in a pound. What is the unit price per ounce of the veggie burgers?


C. At that unit price, what is the price for 4 1/2 pounds of veggie burgers?