Bananas cost $0.50 each, and apples cost $1.00 each.
Select all the combinations of bananas and apples that Elena could buy for exactly
$3.50.
A. 2 bananas and 2 apples
B. 3 bananas and 2 apples
C. 1 banana and 2 apples
D. 1 banana and 3 apples
E. 5 bananas and 2 apples
F. 5 bananas and 1 apple

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

b

It would be (B) as 3 bananas=1.50 and 2 apples=2.00 therefore total is $3.50