The Nut House sells peanuts for $6.75 per pound and cashews for $9.50 per pound. On Saturday, they sold 32 pounds more peanuts than cashews. The total sales for both types of nuts was $1,012.25. Write and solve an equation to find the number of peanuts sold. Round your answer to the nearest whole pound.