Respuesta :

Answer:

$21.78

Step-by-step explanation:

We know that each pack of milk costs $3.96, so if we buy 5.5 of these, we will have to pay $3.96 5.5 times. In other words, we must multiply 3.96 by 5.5:

3.96 * 5.5 = 21.78

Thus, Mandy spends $21.78 in all.