Respuesta :

the answer is about $1.96

Answer:

$1.96

Step-by-step explanation:

Let's set up a proportion:

1 lb : $4.25 = 0.46 lb : $x

Here, x is the cost of 0.46 pounds. The ratio above can also be written in fraction form as:

[tex]\frac{1}{4.25} =\frac{0.46}{x}[/tex]

Now, we cross-multiply:

1 * x = 4.25 * 0.46

x = 1.955 ≈ $1.96