contestada

At the store Brand A potato chips were $32.48 for 7 bags. Brand B potato chips were $9.30 for 2 bags. What are the unit prices for each brand? Which brand has the cheaper unit price?

Respuesta :

Answer:

The Unit price for Brand A is $4.64

The Unit price for Brand B is $4.65

the cheaper unit price is of Brand A

Explanation:

The computation is shown below:

The Following formula should be used

= Total price charged ÷ Number of bags

The Unit price for Brand A is

= $32.48 ÷ 7 bags

= $4.64

And, the unit price for brand B is

= $9.30 ÷ 2 bags

= $4.65

As it can be seen that the cheaper unit price is of Brand A

The same is to be considered

Otras preguntas