Respuesta :

Answer:

24 pictures for $5

Step-by-step explanation:

To find out the better value, we have to find the price of a singular picture. To do this, we will divide each number by the amount of pictures.

For the first deal, 36 pictures cost $8, so 1 picture costs about $0.22.

For the second deal, 24 pictures cost $5, so 1 picture costs about $0.21.

Since the second deal costs less, it is a better deal.

Answer:

The best deal is 24 pictures for $5.

Step-by-step explanation:

In order to find out which price is better, we need to find the amount of pictures per dollar. This is also known as the unit rate.

36 ÷ 8 = 4.5 or 5 when rounded to the nearest whole number.

24 ÷ 5 = 4.8 or 5 when rounded to the nearest whole number.

However, since 4.8 is in fact higher than 4.5, the best deal is 24 pictures for $5.

Hope this helps! :D