Respuesta :
Each snack cost $5.50
You start with $45, and afterwards end up with $12, so subtract 12 from 45 and you end up with 33. Then divide 33 by 6, since she bought 6 snacks, and you get $5.50.
Divide $45 with $12, you get $3.75
To check your answer, $12 x $3.75 = $45
Each snack costs $3.75
To check your answer, $12 x $3.75 = $45
Each snack costs $3.75