answer correctly and i will give brainliest

Answer:
$25 per month
Step-by-step explanation:
What we know:
3 months of a gym membership costs $75.
6 months cost $150.
To find the unit rate, divided 75 by 3, or 150 by 6.
150/6 = 75/3 = 25/1 = $25 per month