Ann's gym charges $20 per month plus $5 per visit. Blake's gym charges
$30 per month plus $3 per visit. Ann and Blake make the same number of
visits per month. How many visits would make their monthly costs equal?
O A. At 5 visits they will both cost $45
B. At 8 visits they will both cost $60
C. They will never cost the same
0
D. They will always cost the same
Edit:

Anns gym charges 20 per month plus 5 per visit Blakes gym charges 30 per month plus 3 per visit Ann and Blake make the same number of visits per month How many class=

Respuesta :

Answer:

yea i def lost brain cells trying to answer this

Step-by-step explanation:

Woodka

Answer:

It's A!

Step-by-step explanation:

Basically, I substituted numbers in and added the per-month cost and per-visit cost:

Ann: 25   Blake: 33  (1 visit)

Ann: 30   Blake: 36  (2 visits)

Ann: 35   Blake: 39  (3 visits)

Ann: 40   Blake: 42  (4 visits)

Ann: 45   Blake: 45  (5 visits)