A local farm grows strawberries, blueberries, and raspberries.
Customers can pick their own fruit at the farm for +2.95 per pound.
a. The Payne family picks 10.5 pounds of raspberries. How much do
they have to pay?
b. A week later, the Paynes pick 6.75 pounds of blueberries and
5.2 pounds of strawberries. How much do they have to pay?

Respuesta :

A)$30.98
B) 35.25
Step by step explanation:

Answer:

A.  $30.98

B. $35.26

Step-by-step explanation:

A.  Just take 2.95 *10.5=30.975 which you round up to 30.98

B. Just add 6.75 +5.2=11.95*2.95=35.252 which you round up to 35.26