contestada

At an amusement park, each student is given $19 for food. This covers the cost of 2 meals and $7 worth of snacks. How much money does the school expect each student to spend per meal?

Respuesta :

Answer:

6

Step-by-step explanation:

if one meal is 6 dollars you buy 2 meals that would be 12 dollars then u add 7 dollars worth of snacks to get 19

Answer:

6?

Step-by-step explanation:

$6 for one meal

$12 for two meals

so i would say $6

19 (full price) - 7 (snacks)= 12 (price for two meals)

12/2=6 (price for one meal)