Respuesta :

Answer:

Buying 3 cans individually.

Step-by-step explanation:

If you bought 3 cans for 1.50 it would be 4.50.

If you bought a triple pack it would be 5 dollars.

So 4.50 is less than 5 dollars.

Hope this helps!

Answer:

The 3 cans of beans at 1.50 each would be cheaper than the triple pack for $5.

Step-by-step explanation:

1.50 x 3 = 4.50, which is less than (<) 5.