Greg needs to buy plastic forks. Brand A has a box of 25 forks for $1.97. Brand B has a box of 48 forks for $2.98
Find the unit price for each brand. Then state which brand is the better buy based on the unit price.

Round your answers to the nearest cent.

Respuesta :

Answer:

To find the price per spoon of brand A, divide the cost by the amount of spoons:

1.99 / 25 = 0.0796

Repeat this process for brand B:

3.89 / 42 = 0.0926

Brand A, at $0.08 a unit, is the better buy of brands A and B.

Hope this helps.

Otras preguntas