Anna is selling boxes of cookies and tubs of popcorn for a Student Council fundraiser. On Monday, she made $40 selling 4 boxes of cookies and 2 tubs of popcorn. On Tuesday, she made $35 selling 1 box of cookies and 3 tubs of popcorn.

Write a system of equations to represent the cost of a box of cookies, x, and the cost of a tub of popcorn, y.

Respuesta :

Answer:

5 boxes of cookies and 5 tubs of popcorn = $75

Step-by-step explanation:

To find y divide what is sold by 4 boxes of cookies and x by 2 tubs of popcorn.