Lisa and Beverly had just $5 to spend for an afterschool snack. They could’ve bought 2 hamburgers and 1 carton of milk with no change back, or 1 hamburger and 2 cartons of milk with 40 cents change back. How much does each carton of milk cost?

Lisa and Beverly had just 5 to spend for an afterschool snack They couldve bought 2 hamburgers and 1 carton of milk with no change back or 1 hamburger and 2 car class=

Respuesta :

1 dollar and 40 cents.