Rawshan
contestada

Zak buys 6 gallons of fruit punch. He has
coupons for $0.55 off the regular price of
each gallon of fruit punch. After using the
coupons, the total cost of the fruit punch is
$8.70. Determine the regular price of a
gallon of fruit punch.​