The school cafeteria sells apples for $0.25 and pears for $1.15. On Thursday
they sold 9 pieces of fruit earning a total of $4.95. How many of each item did
they sell?
A. 5 apples and 4 pears
B. 5 apples and 3 pears
C. 7 apples and 2 pears
D. 6 apples and 3 pears