A store advertises a sale on t-shirts. The advertised price is four t-shirts for $48. Write and solve an equation to find the cost of one t-shirt.

a.) $8
b.) $12
c.) $16
d.) $48

Respuesta :

4 tshirts = $48

( Divide by 4 )

1 tshirt = $12 -b.)


Pls give me a brainliest if this helped thx