You buy tomatoes at
$1.29 per pound and peppers at $3.99 per pound
to make salsa. Write an expression for the total
cost of the ingredients. Then find the total cost of
5 pounds of tomatoes and 2 pounds of peppers

Respuesta :

Answer:

Expression:

1.20p + 3.99p

Now subsitutute p with the number of pounds given for both tomato and pepper.

1.20(5) + 3.99(2) = $13.98