You go to the deli counter at your grocery store and order 3/4 of a pound of sliced cheese that costs $7.99 per pound. The employee slices exactly 3/4 of a pound for you. What is the price of your cheese? _

Respuesta :

5 bucks i think im not sure dough'

Answer:

1/2 = 0.5 and 3/4 = 0.75

Use a proportion: 0.5/2.60 = 0.75/x

Cross multiply: 0.5x = 0.75*2.60

So x = 0.75*2.60/0.5 = 3.90