The cauliflower for one portion cost $6.75.
The first step is to convert pounds to ounces. The unit of conversion of pounds to ounces is 1 pound is equivalent to 16 ounces.
1 pound = 16 ounces
Therefore, 16 ounces of cauliflower costs $18.
The cost of one ounce = 18 / 16 = $1.125
The cost of one portion of cauliflower is:
Cost of one ounce x number of ounces in one portion
$1.125 x $6 = $6.75
A similar question was answered here: https://brainly.com/question/4429484?referrer=searchResults