contestada

You buy cauliflower at $18 per pound. One portion of cauliflower requires 6 ounces of cauliflower. How much does the cauliflower for one portion cost?

Respuesta :

The cauliflower for one portion cost $6.75.

The first step is to convert pounds to ounces. The unit of conversion of pounds to ounces is 1 pound is equivalent to 16 ounces.

1 pound = 16 ounces

Therefore, 16 ounces of cauliflower costs $18.

The cost of one ounce = 18 / 16 = $1.125

The cost of one portion of cauliflower is:

Cost of one ounce x number of ounces in one portion

$1.125 x $6 = $6.75

A similar question was answered here: https://brainly.com/question/4429484?referrer=searchResults