Respuesta :

[tex]▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪  {\huge\mathfrak{Answer}}▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪[/tex]

1 kg = 1000g

so, 1 kg of skim milk powder costs $ 6.40

1 gram of skim milk powder costs :

  • [tex] \$ \: \: \dfrac{6.40}{1000} [/tex]

now, 250g skim milk powder costs :

  • [tex] \dfrac{6.40}{1000} \times 250[/tex]

  • [tex] \dfrac{6.40}{4} [/tex]

  • [tex]1.60[/tex]

hence, the answer is $ 1.60