kate ordered some take away dinner for her family. She bought 2 main-course meals that cost $11.30 each, and 5 entrees that cost $4.20 each.

How much in total did the 2 main courses cost?

Respuesta :

Answer:

It costed $22.60 in total for the 2 main courses.

11.30+11.30=$22.60

Btw can you help me on a social studies problem?