Respuesta :
We can divide 15 by 4. This gives us 3.75. This means that each pizza costs $3.75. I can now multiply 3.75 by 5.
3.75(5) = 18.75
5 pizzas cost $18.75.
3.75(5) = 18.75
5 pizzas cost $18.75.
Answer:
5 pizzas cost 18,75
Step-by-step explanation:
4:15=5:x
4x=15*5
4x=75
x=18,75