Seedless watermelon costs $.99 per pound. Find the cost per kilogram

please help and show the solution and answer thank uou

Respuesta :

Answer:

$2.20/kg

Step-by-step explanation:

First, we must convert pounds to kilograms.

1 lb = 0.45 kg

If 1 lb costs $.99

then 0.45 kg costs $.99

0.45 kg = $.99

dividing both sides by 0.45

1 kg = .99 ÷ 0.45

1 kg = $2.20