20) Joan bought a soft drink for 2 dollars and 8 candy bars. She spent a total of 34 dollars. How much did each candy bar
cost?

Respuesta :

Answer:

the answer is$4

Step-by-step explanation:

he spend $2 on soft drinks and now she had 32 dollars left so she bought 8 candy and 32÷8= 4 so, she had spend$4 each on candy bars