a shop sells pencils at 12p each of 12 pencils in a box for 1.65 pounds per box oliver buys 36 pencils he spends the least amount of money how much does he spend whats the answer

Respuesta :

Answer:

£4.32

Step-by-step explanation:

If he buys pencil by pencil, the price is 12p per pencil.

If he buys a box of 12, then the price per pencil is

(£1.65)/(12 pencils) = £0.1375 per pencil = 13.75p per pencil

It's more expensive to buy pencils by the box.

To buy 36 pencils for the least amount, he should buy 36 loose pencils (not in boxes) and spend 12p per pencil.

36 × 12p = 432p = £4.32