Respuesta :

Answer:

$0.49

Step-by-step explanation:

You will need to divide 5.88 with 12

Since she has 12 pens we will need to divide 5.88 by 12 to get the cost of one pen

Thus:

5.88/9

You will get 0.49

Thus each pen is $0.49

To check your answer you can multiply 0.49 with 12

This will get 5.88, the same price

Hope this helps!