Respuesta :

Answer:

$0.15

Step-by-step explanation:

1/4 of a can = 0.25 cans

4 ÷ 0.25 = 16

if 0.25 cans is 1/16 of 4, then the price of 0.25 cans would be 1/16 of $2.40

2.40 ÷ 16 = $0.15