Based on the direct material, direct labor, and manufacturing overhead, the total unit product cost is $41.
This refers to cost of producing a good based on the actual expenses incurred to produce the good.
In this case, it can be found as:
= Direct materials + Direct labor + Manufacturing overhead
Solving gives:
= 10 + 15 + 16
= $41
In conclusion, the total unit product cost is $41.
Find out more on activity based costing at https://brainly.com/question/6654166.