Based on the unit contribution margin and the sales price of the product, the variable cost per unit is $8.
This can be found as the formula:
= Sales price - Contribution margin per unit
Solving gives:
= 20 - 12
= $8
In conclusion, the variable cost per unit is $8.
Find out more on variable cost at https://brainly.com/question/26373444.