The price of a gallon of apple cider is $7.00. The price of eight 4.23-ounce juice boxes is $2.39.

Suppose the juice was instead packaged like the cider. Approximately what is the cost per gallon of the juice?

Respuesta :

The Cost of the juice per gallon is the $9.

According to the statement

We have to find that the cost of the juice.

So, For this purpose, we know that the

A cost function is a mathematical formula used to used to chart how production expenses will change at different output levels.

From the given information:

The price of eight 4.23 ounce juice boxes is $2.39

We should know that: 1 Gallon = 128 Ounces

1 juice boxes = 4.23 ounce

So, juice boxes per gallon = 128/4.23 = 30.26

But the value of 8 juice boxes is $2.39

The value of 1 gallon = (30.26/8) * 2.39 = 9.04

Then, the price per gallon of the juice = $9

So, The Cost of the juice per gallon is the $9.

Learn more about cost function here

https://brainly.com/question/2021001

#SPJ9