The Cost of the juice per gallon is the $9.
According to the statement
We have to find that the cost of the juice.
So, For this purpose, we know that the
A cost function is a mathematical formula used to used to chart how production expenses will change at different output levels.
From the given information:
The price of eight 4.23 ounce juice boxes is $2.39
We should know that: 1 Gallon = 128 Ounces
1 juice boxes = 4.23 ounce
So, juice boxes per gallon = 128/4.23 = 30.26
But the value of 8 juice boxes is $2.39
The value of 1 gallon = (30.26/8) * 2.39 = 9.04
Then, the price per gallon of the juice = $9
So, The Cost of the juice per gallon is the $9.
Learn more about cost function here
https://brainly.com/question/2021001
#SPJ9