Respuesta :

Using proportions, it is found that:

3. Due to the lower cost per pound, the twelve-pack is the better value.

4. Due to the lower cost per cup, the Pacific Coast Coffee is the better value.

5. Lettuce and Asparagus cost the same per pound.

What is a proportion?

A proportion is a fraction of a total amount, and the measures are related using a rule of three. Due to this, relations between variables, either direct(when both increase or both decrease) or inverse proportional(when one increases and the other decreases, or vice versa), can be built to find the desired measures in the problem, or equations to find these measures.

For item 3, the cost per pound is the proportion of the cost by the weight, hence:

  • 6 pack: 1.75/6 = $0.292 per pound.
  • 12 pack: 3/12 = $0.25 per pound.

Due to the lower cost per pound, the twelve-pack is the better value.

For item 4, we follow the same procedure, hence:

  • Pacific: 12.88/80 = $0.161 per cup.
  • Down South: 9/50 = $0.18 per cup.

Due to the lower cost per cup, the Pacific Coast Coffee is the better value.

In item 5, we have that:

  • Lettuce: 8.75/3.5 = $2.5 per pound.
  • Snap Peas: 11.25/3 = $3.75 per pound.
  • Asparagus: 6.25/2.5 = $2.5 per pound.

Lettuce and Asparagus cost the same per pound.

More can be learned about proportions at https://brainly.com/question/24372153

#SPJ1