A store is having a sale on almonds and jelly beans. For 2 pounds of almonds and 6 pounds of jelly beans, the total cost is $22. For 5 pounds of almonds and 3 pounds of jelly beans, the total cost is $16. Find the cost for each pound of almonds and each pound of jelly beans.