mdsafi886
mdsafi886
14-02-2017
Mathematics
contestada
2log6+6log2/4log2+log27-log9=2
Respuesta :
nobillionaireNobley
nobillionaireNobley
22-02-2017
(2log6 + 6log2) / (4log2 + log27 - log9) = (log6^2 + log2^6) / (log2^4 + log27 - log9) = (log36 + log 64) / (log 16 + log(27/9)) = log(36 x 64) / (log 16 + log 3) = log 2304 / log(16 x 3) = log 48^2 / log 48 = 2log48 / log 48 = 2.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 87+ )
Otras preguntas
This recipe makes 24 shortbread fingers. Rose follows this recipe, but only wants to make 4 fingers. How much of each ingredient does she need? Recipe: Makes 24
Is reading a book that is 1400 pages he will read the same number of pages each day if he reads the book in 7 days how many pages will he read each day
Find f(-1) please help, not good at math.
ASAP pls they all look the same!!! Which of the following sentences has all words capitalized correctly? (5 points) Group of answer choices A) He and I both enj
the diagonals of a parallelogram LMNO Ln and mo intersect at Point P if LP equal 7 m p 5x - 10 in equals 2x + 2 solve for x
Please help me answer this math problem...thanks! :)
which number doesn't belong? 11-16-4-8-2?
Twelve ounces of Brand X costs $1.50. Sixteen ounces of Brand Y cost $1.92. Find the unit price of each.
Jon weighs 148 lbs and hopes to gain 2 pounds a week. Matt weighs 193 lbs and hopes to lose 1 lb a week. How many weeks until they weigh the same.
Three hamburgers and two hotdogs cost $13. Two hamburgers and four hotdogs cost $14 what is the cost of one hamburger? What is the cost of one hotdog?