Seudónimo Seudónimo 13-04-2015 Mathematics contestada Richard bought 3 1/4 ft of plumbing pipe. The pipe cost $1.60 a foot. How much did Richard pay for plumbing pipe? A student solved the problem this way. 3 1/4 feet = 3.25 feet Let n represent the amount Richard paid for plumbing pipe. n = 3.25 × $1.60 n = $5.20 Richard paid $5.20 for plumbing pipe. Use a similar strategy to solve this problem. Connie bought 2 1/8 yd of black felt and 3 3/8 yd of red felt. Felt cost $1.50 a yard. How much did Connie spend on felt? A. $8.25 B. $8.35 C. $9.95 D. $10.25