Respuesta :
If you do not mind me asking, what did Seth write? Us helpers cannot answer it if we do not have the full question. I apologize if this seems rude.
Answer:
The unit price of disc is $0.55
Step-by-step explanation:
Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49.
∵ The price of 10 blank compact discs = $5.49
∴ The price of 1 blank compact disc = [tex]\frac{5.49}{10}[/tex]
= $0.549 ≈ $0.55
The unit price for a blank compact disc would be $0.55
If Seth got the same answer, he is correct.