Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49. Find his mistake and correct it

Respuesta :

If you do not mind me asking, what did Seth write? Us helpers cannot answer it if we do not have the full question. I apologize if this seems rude.

Answer:

The unit price of disc is $0.55

Step-by-step explanation:

Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49.

∵ The price of 10 blank compact discs = $5.49

∴ The price of 1 blank compact disc =  [tex]\frac{5.49}{10}[/tex]

                                                            = $0.549 ≈ $0.55

The unit price for a blank compact disc would be $0.55

If Seth got the same answer, he is correct.